Hem > Personligheter > Jenny Backryd

Jenny Backryd
Jenny Backryd
Varför är ett varumärke så viktigt?
Jenny Backryd får hela organisationen att inse att företagets eller organisationens varumärke är mycket viktigt. Och att alla är delaktiga i att bygga det.
Jenny Backryd arbetar med att ge medarbetare i organisationer kunskap att förstå innebörden i och vikten av ett varumärke. Och inte minst betydelsen av att de själva i sin kommunikation med omvärlden lever upp till de krav vården av ett varumärke ställer. Jenny är både utbildad som musikalartist på Balettakademien i Göteborg och projektledare och diplomerad marknadskommunikatör på Berghs School of Communication i Stockholm. Hon kallar sin föreläsning Alla vill vara en stjärna! Och den handlar just om medarbetarnas roll i kommunikationen av ett varumärke.
Enligt flera undersökningar påverkas lönsamheten positivt i företag där varumärket och värdegrunden förankras internt. Genom att göra medarbetarna delaktiga i arbetet med varumärket ökar lönsamheten och långtidssjukskrivningar minskar. Och det är just detta Jenny talar om. Föreläsningen är lättsam och inspirerande, där ord som mediekanaler och målgrupper byts ut mot scen och publik, så att alla skall känna sig bekväma och delaktiga i samtalet. Jennys erfarenhet av att underhålla gör att föreläsningen känns som en riktig inspirationsinjektion.
