SWEDEN

Hem > Personligheter > Martin Lagos

Martin Lagos

Prisad som årets bästa nya komiker 2011

"Årets pris för bästa nykomling går till en ny stjärna som ständigt förnyar sig, alltid rolig att se. När det dessutom är roligt och intelligent material så är valet ganska självklart. The sky is the limit."

Martin Lagos pratar om allt. Precis allt. Humorn är spetsig, utan att för den sakens skull vara varken vulgär eller under bältet.

Martin Lagos ville från början bli statsvetare, men en grundkurs senare kändes det för flummigt. För mycket löst gaggande. Och nu är han komiker. Ödets ironi. I hans ståuppakt strävar han alltid efter att skapa en humor med aktuella ämnen och att få publiken att känna sig delaktig. Hellre dialog än monolog. Martin har gjort succé på klubbar från Malmö i söder, Oslo i väst, Helsingfors i öst och Kiruna i norr. Han har även varit på turné i England med den internationellt prisbelönte komikern Al Pitcher. Han uppträder också på spanska.

Sommaren 2011 uppträdde han på Peace and Love-festivalens temadagar "Lika som bär" om bland annat diskriminering. Under Almedalsveckan var han med på en politikerroast där samtliga riksdagspartier grillades och som kommer att sändas på Comedy Centrals tv-kanal under hösten. I oktober sätter Martin upp sin egna ståuppföreställning "United states of Sverige" på Boulevardteatern i Stockholm. En standup-show om att vara barn av sin tid och sökande efter identitet i 2000-talets Sverige.

Personligheter

Kontakta oss

Tel: 08-545 535 00
E-post info@talarforum.se

Föreläsare Moderatorer Artister Internationella föreläsare

Google translate

Talarforum i Skandinavien AB, Norr Mälarstrand 6, 112 20 Stockholm. Tel: 08-545 535 00. E-post info@talarforum.se

Cookies Webbkarta