SWEDEN

Hem > Personligheter > Bosse Angelöw

Bosse Angelöw

Docent och socialpsykolog - Talar om arbetsglädje och friskhet

Att må bra, att ha arbetsglädje, att fokusera på möjligheter - saker som ger kvalitet i livet, det är ämnen som Bosse Angelöw gärna ventilerar i sina föreläsningar. Att bli en framgångsledare är ett centralt begrepp för honom.

Bosse Angelöw är docent och socialpsykolog, verksam vid forsknings- och utbildningsinstitutet Nova Futura. Han har skrivit flera böcker, t.ex. "Det goda förändringsarbetet", "Träna mentalt och förbättra ditt liv", "Konsten att hantera stress och möta förändringar", "Friskare arbetsplatser", "Arbetsglädje" "Glädjerapporten" och "Se möjligheterna – bli en framgångsletare".

Bosse talar om arbetsglädje, att må bra, att skapa friskare arbetsplatser, att bemästra förändringar, att motivera andra och sig själv, att fokusera på möjligheter, mental träning och stresshantering, samt om individ-, grupp- och organisatorisk utveckling. Att fokusera på möjligheter, styrkor och framgångar är genomgående teman i Bosses inspirerande och upplyftande föreläsningar, liksom att ge konkreta tips och idéer om hur individer, grupper och arbetsplatser kan må och fungera bättre.

I föreläsningar omkring hans senaste bok "Se möjligheterna – bli en framgångsletare" visar han hur individer, grupper och arbetsplatser kan stärka sitt möjlighetstänkande. Det finns många fördelar med att vara möjlighetsletare. De mår bättre, presterar bättre, är mer hoppfulla och företagsamma samt kommer snabbare igen efter en motgång. En arbetsplats har med andra ord allt att vinna på att chefer och medarbetare kan bli framgångsletare.

Talarforum i Skandinavien AB, Norr Mälarstrand 6, 112 20 Stockholm. Tel: 08-545 535 00. E-post info@talarforum.se

Cookies Webbkarta