SWEDEN

Hem > Personligheter > Tone Bekkestad

Tone Bekkestad

Meteorolog som ofta syns i TV4

Tone Bekkestad talar om klimatförändringar på ett lättförståeligt sätt och kan redogöra för vilka konsekvenser de kommer att få för naturen och människorna.

Tone Bekkestad är utbildad meteorolog vid Universitetet i Bergen och har många års erfarenhet inom områdena väder och klimat. I sina föredrag delar hon – på ett lättfattligt sätt - med sig av sin kunskap om klimatförändringar, de senaste forskningsresultaten och framtida klimatförändringars konsekvenser för naturmiljön och människan.

Om inte utsläppen av koldioxid och metan kraftigt reduceras under kommande decennier, och den globala temperaturen fortsätter att öka i allt snabbare takt, kan t ex temperaturen på sommarens varmaste dagar komma upp i 40 grader i Sydsverige, 50 grader i Spanien och uppåt 60 grader (!) i Nordafrika. Sådan hetta förekommer i dag ingenstans på jorden! Redan inom ett par decennier kan snöperioden ha blivit en månad kortare, vilket i sin tur även kommer att påverka skidturismen. Mot slutet av seklet kan snöperioden ha förkortats med ytterligare en månad!

Tone Bekkestad förklarar vad som händer och varför. Boka Tone och se fram emot en spännande och lärorik föreläsning om det som alla "pratar om" – klimathotet och hur klimatförändringarna kommer att påverka hur vi lever, om inte politikerna snabbt tar några obekväma beslut. Tone Bekkestad är även moderator inom områden kopplade till klimatfrågan.

Talarforum i Skandinavien AB, Norr Mälarstrand 6, 112 20 Stockholm. Tel: 08-545 535 00. E-post info@talarforum.se

Cookies Webbkarta