Micasa Fastigheter i Stockholm AB är ett fastighetsbolag som äger och förvaltar alla Stockholms stads omsorgsfastigheter och har visionen ”Micasa - ett boende att se fram emot”. Micasa har under en större utbildningssatsning haft ett samarbete med Talarforum där Micasa bland annat arbetat fram en värdegrund. Till den årliga personalkonferensen hade Talarforum engagerat en talare som under två dagar skulle leda värdegrundsarbetet vidare för att omsätta det i praktiken. Samma dag som personalkonferensen ska gå av stapeln blir talaren akut sjuk och kan inte medverka.
Talarforum agerar snabbt och kan genom sitt stora nätverk, goda relationer och kunskap om vilka föreläsare som passar till olika uppdrag ordna en annan talare som matchar Micasa Fastigheters behov. Anders Lundin som har lång och gedigen erfarenhet av värderings- och förändringsarbete både från idrottsvärlden och näringslivet engageras istället.
Under lunchen får Anders Lundin information från Micasa om deras värdegrundsarbete för att kunna anpassa sitt upplägg så att det stämmer överens med deras förväntningar och målsättningar. Konferensen startar efter lunch och Anders är med från början då VD och styrelseordförande berättar om verksamheten och redogör för bolagets värdegrund. Den första dagen föreläser Anders och dag två leder han workshops med ett fördjupningsarbete.
Micasas egna ord:
Vi är glada att vi bokade talare genom Talarforum! Vi hade aldrig kunnat hitta en ersättningstalare till konferensen på så kort varsel och som dessutom stämde överens med vårt syfte och mål för konferensen. Anders var verkligen rätt person för oss! Ingen skulle ha märkt att han ersatte en annan talare om vi inte hade informerat om det och som Anders Nordstrand, VD Micasa Fastigheter uttryckte det: Om detta var ersättaren, hur är då originalet? Anders Lundin var otroligt skicklig på att ta fasta på Micasa Fastigheters värdegrund och visa hur vi ska gå från ord till handling.
